REKLAMA

Topic-icon PL MUSIC VIDEO AWARDS 2019 – Werdykt Jury

Więcej
1 rok 6 miesiąc temu #925 przez dnc
W dniach 29 i 30 listopada w Łodzi odbyły się obrady Jury II edycji festiwalu PL Music Video Awards.
W skład Jury weszli: Piotr Matejkowski, Olga Czyżykiewicz, Vienio, Ania Maliszewska oraz Jędrzej Słodkowski. Przyznanych zostało 8 statuetek w kategoriach gatunków muzycznych oraz w dwóch kategoriach specjalnych.
Spośród zwycięzcy poszczególnych kategorii Jury wyłoniło zdobywcę Grand Prix festiwalu.


Werdykt Jury oraz uzasadnienia wyborów:

GRAND PRIX
SYNY „NAG CHAMPA“, REŻ. SEBASTIAN PAŃCZYK

Uzasadnienie:
Grand Prix przyznajemy teledyskowi, który powołuje do życia nowe światy. Stwarza nową ikonografię, która wykorzystuje ikonografię zespołu, czytelną dla jego fanów, ale uwydatnia ją, wzmacnia i dodając zupełnie nowe elementy, popycha na nowe tory. To teledysk, który tak mocno porusza zmysły, że poniekąd wydostaje się z ekranu i wdziera się chmurami do nozdrzy.
Z początku czysto ilustracyjna, wręcz dosłowna opowieść przeobraża się w dystopijną poezję: zabawną, daleką od banału, przejmującą, poruszającą w widzach najgłębsze struny - choć nie do końca uświadamiamy sobie, dlaczego je porusza. I to jest właśnie sztuka!
Istnieją teledyski, o których nie trzeba nawet dyskutować, bo wywołują ciary, nawet oglądane po raz enty. Ten teledysk, poza imponującym wykonaniem na wszystkich poziomach, ma pierwiastek, który wznosi go na poziom wybitności.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
SYNY Nag Champa Sebastian Pańczyk Marek Sanak Wojtek Włodarski Sebastian Pańczyk Anna Pietkun DOBRO

Dodatkowa nagroda: 5000 zł od firmy ATM System w postaci usług rentalowych.ALTERNATYWA
KACPERCZYK, JAN-RAPOWANIE „NIE WYJADĘ“, REŻ. JAKUB BLANK

UZASADNIENIE:
Odważne rzeczy to dobre rzeczy. Przyznajemy nagrodę twórcy, który nie bał się zestawić piękna przyrody i młodzieńczej urody z niepiękną zwyczajnością bloków i garaży. Uwiódł widza i sprawił, że ten natychmiast miałby ochotę przejść przez portal w kształcie czerwonego prostokąta, by odlecieć spodkiem w kosmos polskiej prowincji.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
KACPERCZYK, Jan-Rapowanie Nie Wyjadę Jakub Blank Jakub Blank Jakub Blank Jakub Blank Graffiti Films

MUZYKA ELEKTRONICZNA
PLASTIC „U GONNA LOVE IT“, REŻ. DAWID KRĘPSKI

UZASADNIENIE:
Wszystko już było. Ciężko zrobić coś nowego. Dlatego największą wartością teledysku jest twórcze podejście do tej małej formy filmowej. W teledysku cenimy przede wszystkim autorską myśl, nawet jeśli twórcy korzystają ze znanych motywów, konwencji, form, tropów popkulturowych. W kategorii elektronika zobaczyliśmy teledyski, które były interesujące, dobrze zrobione, ale mało oryginalne. Przyznaliśmy więc nagrodę teledyskowi najlepszemu warsztatowo, doceniając staranność wykonania i walory estetyczne. Z nadzieją na lepsze jutro.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
PLASTIC U Gonna Love It Dawid Krępski Dawid Krępski Dawid Krępski Dawid Krępski Dawid Krępski

DANCE
ŁOBUZY „UROK“, REŻ. IGOR AJGOR LEŚNIEWSKI

Uzasadnienie:
Estetyka klipów w tej kategorii oparta jest na trzech filarach: kobiece pośladki, wypasione bryki i ujęcia z drona. To prosty patent na zdobycie atencji i milionów odsłon. Taka seksistowka narracja uwłacza kobietom. Nie podoba nam się takie uprzedmiotowienie. Apelujemy do twórców o szacunek i bardziej świadome przedstawianie kobiecej seksualności. Nagradzamy teledysk, który korzystając z tej konwencji, przekracza schematy, wykorzystując do tego narrację fabularną. Jak się okazuje w konwencji spod znaku kobiet, fur i dronów także można zabawić się ze smakiem.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
Łobuzy Urok Igor Ajgor Leśniewski Jakub Obuch Jakub Obuch Igor Ajgor Leśniewski PRODIGY

FOLK
OFELIA „TU“, REŻ. WIKTOR EJRYSZEW

UZASADNIENIE:
To wspaniały przykład teledysku, w którym czerpanie z czytelnych tropów popkulturowych zaowocowało bardzo mocną, autorską, indywidualną wypowiedzią, co wśród nominowanych teledysków nie było wcale normą. Pod efektowną warstwą złożoną z pięknych zdjęć w zachwycających lokacjach, cudownej kompozycji barw, błyskotliwych ujęć, pomysłowych cięć montażowych, kryje się drugie, mroczne dno, oddziałujące na wrażliwość widza. A widz ma ochotę rzucić się w głębię tego klipu raz jeszcze, tak jak Ofelia zanurza się w toń jeziora.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
Ofelia Tu Wiktor Ejryszew Maciej Edelman, Dodatkowe zdjęcia: Franek Przybylski i Kacper Gawron Patrycja Piróg Wiktor Ejryszew Iga Krefft, Wiktor Ejryszew, Warner Music Poland

HIP HOP
SYNY „NAG CHAMPA“, REŻ. SEBASTIAN PAŃCZYK

UZASADNIENIE:
Kiedyś teledyski hiphopowe opierały się na rapowaniu do kamery i machaniu łapami. Dziś twórcy hiphopowych teledysków stoją w awangardzie, wyznaczają trendy, są pionierami. Teledysk hiphopowy stał się polem najciekawszych eksperymentów twórczych, czego dowodem jest zarówno nagrodzony przez nas w ubiegłym roku w kategorii hip-hop, a także Grand Prix, teledysk do „Flar“ naszego kolegi jurora Piotra Matejkowskiego, a także teledysk Sebastiana Pańczyka do „Nag Champa“ Synów. To klip po prostu doskonały - wizualnie, formalnie, intelektualnie. A zarazem taki, po którym można śmiało powiedzieć: czegoś takiego jeszcze nie widziałem/am. Żadnego zbędnego ujęcia.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
SYNY Nag Champa Sebastian Pańczyk Marek Sanak Wojtek Włodarski Sebastian Pańczyk Anna Pietkun DOBRO

POP
BARTEK KRÓLIK „RAJ“, REŻ. MAGDALENA ZIELIŃSKA

UZASADNIENIE:
Znakomicie zrealizowany klip popowy. Do przejmującej piosenki powstał przejmujący obraz, popowy właśnie, to znaczy nie tyle „rozrywkowy“, co „czytelny, łatwo zrozumiały“. Nie bez znaczenia jest tu świetne casting i gra aktorów. To przykład bardzo udanego połączenia dokumentalnego podejścia do klipu bez zdjęć stricte dokumentalnych.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
Bartek Królik Raj Magdalena Zielińska Mateusz Kanownik . Magdalena Zielińska Papaya Films

ROCK I OSTRE BRZMIENIE:
PALE PATH „ENEMY“, REŻ. ALEKSANDER KROPIDŁOWSKI

UZASADNIENIE:
Ciekawa historia, która bardzo dobrze opowiada o problemach psychicznych. Interesująca w formie, wnikliwa i wiarygodna. Mocny pomysł został dobrze zrealizowany – a w przypadku tego tematu to ślizganie się po cienkim lodzie -przez co teledysk jest naprawdę przejmujący. Dodatkowe punkty ze efekt z ultrakrótkimi przebitkami zespołu, które zarazem wzmacniają wymowę klipu, jak i pomysłowo utrzymują klip w rockowo-metalowej konwencji.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
Pale Path Enemy Aleksander Kropidłowski Tomasz Ziółkowski Aleksander Kropidłowski Aleksander Kropidłowski Joanna Cisowska, Aga Bomba

EXTRA:
DANUTA STENKA, MICHAŁ SŁAWECKI „ORESTEJA“ AGATA ZUBEL, REŻ. MARTA BRODACKA

UZASADNIENIE:
Czasem jest tak, że klip potrafi przestraszyć jak najlepszy horror, wywołać w naszym wnętrzu dziwny rodzaj niepokoju, zastanowić , a jednocześnie zaspokoić estetyczną potrzebę - niczym wizyta na wyczekiwanej wystawie sztuki.
Takie doznania zafundował nam klip do arii operowej Agaty Zubel. Teledysk do opery? Z początku nie mogliśmy w to uwierzyć, ale wywołany oglądaniem zachwyt szybko przykrył to zwątpienie. Jeżeli w klipie szukamy walorów artystycznych, to z tego klipu one się wręcz wylewają.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
Danuta Stenka, Michał Sławecki "ORESTEJA" Agata Zubel Marta Brodacka Karol Łakomiec Marta Brodacka Marta Brodacka Michał Sławecki, Marta Brodacka

WAŻNY PRZEKAZ
BASS ASTRAL x IGO „FEELING EXACTLY“, REŻ. GRAJPER

UZASADNIENIE:
Nagradzamy wywołujący skrajne opinie obraz, który mówi kapitalikami o ważnym temacie. Poza doskonałym warsztatem filmowym najważniejszą cechą klipu jest jego siła, która emanuje z każdej sceny i zostaje w głowie na długo. O zdrowiu psychicznym trudno mowić, bo to problemy wewnętrzne, ukryte, ten temat wymaga balansowania na granicy smaku, mierzenia się z ryzykiem nieumyślnej stygmatyzacji; czasem wymaga nawet przesady, z którą zresztą część jurorów miała tutaj problem. Doskonale wyreżyserowany, świetnie zagrany z wybitnymi zdjęciami na 35-mm taśmie (to odważna decyzja artystyczna i budżetowa oraz hołd dla sztuki filmowej) – ten klip może się podobać lub nie, ale nie zostawia nikogo obojetnym.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
Bass Astral x Igo Feeling Exactly Grajper Mikołaj Syguda Kuba Tomaszewicz Grajper OTO Film Kuba Ranik Janek Białobłocki Paweł Jończyk Michał Kowalczyk

Dodatkowa Nagroda: Voucher od firmy Heliograf o wartości 3000 zł dla producentów teledysku firmy OTO Film na produkcję kolejnego teledysku.

DEBIUT REŻYSERSKI:
SEABED „GISS“, REŻ. ZUZA BARC

UZASADNIENIE:
Islandia w Wałbrzychu, lepki klimat poczucia winy, ciekawie przeprowadzona narracja, świetny casting, wspaniałe lokacje, bardzo dojrzałe decyzje reżyserskie i malarskie obrazy. Jak na debiut reżyserski to bardzo wiele. Wszystkie narzędzia sztuki filmowej, którymi operuje reżyserka, zostały świetnie i świadomie użyte. Czekamy z niecierpliwością na kolejne prace.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
Giss Seabed Zuza Barc Michał Sierakowski Marcin Sołtysik Michał Sierakowski i Zuza Barc Jakub Goleniewski

Dodatkowa nagroda: Voucher od firmy Film Produkcja wartości 5000 zł oraz pomoc produkcyjna w realizacji kolejnego teledysku.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI:
CHWILANTROPIA “NIE MÓWIĘ NIE”, REŻ. MAREK HAJDUK

Obecni na gali oraz uczestniczący w pokazach w ramach festiwalu PL Music Video Awards mogli otrzymali karty do głosowania. Najwięcej głosów publiczności zdobył teledysk Chwilantropia “Nie mówię nie”.

Wykonawca Tytuł Reżyseria Zdjęcia Montaż Scenariusz Produkcja
Chwilantropia Nie mówię nie Marek Hajduk Marek Hajduk Marek Hajduk i Padrzej Drygas Ajda Wyglądacz Chwilantropia

---
www.mzg.pl
---

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.048 s.