REKLAMA

Topic-icon TYDZIEŃ JAZZU W RADIOWEJ DWÓJCE: NA POCZĄTEK DWA PREMIEROWE KONCERTY POD SZYLDEM „PAMIĘĆ KOMEDY"

Więcej
7 miesiąc 2 dni temu #1388 przez dnc
Program 2 Polskiego Radia i Narodowe Centrum Kultury zapraszają słuchaczy na Tydzień Jazzu, którym uczczą 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy oraz Międzynarodowy Dzień Jazzu. Na początek dwa koncerty pod hasłem „Pamięć Komedy”: 26 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentuje się Sławek Jaskułke z autorskim projektem EUROPA 67/21, a dzień później wystąpi Marcin Wasilewski Trio. Obydwaj artyści zaprezentują premierowy repertuar inspirowany kompozycjami Krzysztofa Komedy. Transmisje na antenie, stronie internetowej, Facebooku oraz kanale YouTube Dwójki i Facebooku Narodowego Centrum Kultury.

Krzysztof Komeda, gdyby żył, 27 kwietnia świętowałby 90. urodziny. Nie ma go z nami od 23 kwietnia 1969 roku. W trakcie niespełna 38 lat życia i 20 lat aktywnej kariery, napisał setki utworów
i skomponował muzykę do 65 filmów. W najbliższym tygodniu radiowa Dwójka przypomni twórczość
i fakty z jego życia w cyklu „Zapiski ze współczesności” i w słuchowisku Roberta Mirzyńskiego „Ostatni list”, którego będzie można wysłuchać w rocznicę urodzin Artysty o godzinie 21.15.
W poniedziałek 26 kwietnia Sławek Jaskułke zaprezentuje się w premierowym, muzyczno-słownym projekcie EUROPA 67/21. Artysta zainspirował się ostatnim utworem, skomponowanym przez Krzysztofa Komedę w 1967 roku przed jego wyjazdem z Polskim, pt. „Moja słodka europejska ojczyzna”, który „odczytał” na nowo. Oryginalne dzieło Komedy, skomponowane do poezji m.in. Miłosza, Baczyńskiego, Herbarta, Różewicza i Szymborskiej antycypowało przyszłość Europy, w tym powstanie Unii Europejskiej i przestąpienie do niej Polski. W autorskim nagraniu utworu, zrealizowanym ponad pół wieku temu w Niemczech, wspólnie z kompozytorem udział wzięli m.in. Tomasz Stańko i Zbigniew Namysłowski.
W nowej odsłonie, przygotowanej przez Program 2 Polskiego Radia, pianiście Sławkowi Jaskułke, który zreinterpretował muzykę Komedy, podczas koncertu EUROPA 67/21 będą towarzyszyć: Emil Miszk – trąbka, Piotr Chęcki – saksofon tenorowy, Adam Żuchowski – kontrabas, Sławek Koryzno – perkusja oraz NeoQuartet w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce elektryczne; Paweł Kapica – skrzypce elektryczne; Michał Markiewicz – altówka elektryczna, Krzysztof Pawłowski – wiolonczela elektryczna. Wiersze znakomitych polskich poetów zaprezentuje aktor Tomasz Borkowski.
Dzień później, we wtorek 27 kwietnia, Marcin Wasilewski Trio wykona utwory naszkicowane przez Komedę, które zachowały się w rodzinnych zbiorach. Zeszyt z notatkami muzycznymi kompozytora Marcin Wasilewski otrzymał od jego żony Zofii. Spotkał ją w połowie lat 90. XX wieku, podczas pierwszego znaczącego koncertu Simple Acoustic Trio z programem pt. „Komeda”. Zofia Komedowa, oczarowana występem młodych muzyków, podarowała mu zeszyt męża z rękopisami pierwszych jego kompozycji. Ten zbiór stał się dla Wasilewskiego swoistym talizmanem w dalszej, wspaniale rozwijającej się muzycznej karierze – ukoronowanej nagraniami dla legendarnej wytwórni ECM.
Dziś, po kilkudziesięciu latach kariery, pianista zdecydował się zmierzyć z rękopisami Komedy
i premierowo je wykonać w ramach specjalnego koncertu Radiowej Dwójki i Narodowego Centrum Kultury dla uczczenia 90. urodzin wielkiego muzyka.
Podczas koncertu Marcin Wasilewski Trio wystąpi w składzie: Marcin Wasilewski – fortepian, Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Michał Miśkiewicz – perkusja. Gościnnie zagrają: Henryk Miśkiewicz – saksofon altowy i Adam Pierończyk – saksofon tenorowy.
Transmisje koncertów 26-27 kwietnia o godz. 19.30 – na antenie, stronie internetowej, Facebooku
i kanale YouTube Dwójki, a także na Facebooku i YouTube Narodowego Centrum Kultury. Współorganizatorem projektu „Pamięć Komedy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jest Narodowe Centrum Kultury.

---
www.mzg.pl
---
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.093 s.